Suplementy i witaminy

 

Przyjęło się, że przyjmowanie tabletek czy kapsułek może być niekorzystne dla wątroby, nadmiernie ją obciążając. Jest to oczywiście prawda i niektóre leki są zagrożeniem dla tego narządu. Jednak jak przedstawia się sytuacja z suplementami diety? Czy warto je stosować?

Suplementy diety vs leki

Skąd wziął się pogląd, że wszelkie tabletki mogą doprowadzić do uszkodzenia wątroby? Geneza jest dość jasna. Leki metabolizowane są w wątrobie, co stanowi dla niej pewne obciążenie. Można powiedzieć, że szkodliwość tabletek w przypadku wątroby jest pewnym „skrótem myślowym”. Ponadto forma podania nie ma zbyt dużego znaczenia, ponieważ liczy się zawartość produktów. Przede wszystkim warto podkreślić, że suplementy diety to nie leki i nie leczą chorób czy dolegliwości. Nie zawierają również substancji o silnym działaniu, które mają poważny wpływ na organizm człowieka, w tym funkcjonowanie wątroby.

Suplementy diety są środkami spożywczymi, które stanowią uzupełnienie racjonalnej i zbilansowanej diety. Inaczej mówiąc, w ich składzie znajdują się witaminy, minerały i inne popularne substancje korzystne dla zdrowia. Informacje na temat zawartości i stężenia składników znajdują się na opakowaniu produktu. Warto również poradzić się lekarza lub farmaceuty w kwestii przyjmowania suplementów.

Co zawierają suplementy diety?

Suplementy i witaminy

Niezależnie od formy podania suplementów diety, należy zwrócić uwagę na skład produktów. Nie mogą zawierać żadnych sztucznych i szkodliwych substancji, stanowiących zagrożenie dla wątroby. W różnych sprawdzonych suplementach znajdują się składniki pochodzenia naturalnego, które nie szkodzą wątrobie. Jednak niektórzy producenci dodają do suplementów diety substancje chemiczne, dlatego należy zawsze sprawdzać informacje podane na opakowaniu. Niestety niektóre sztuczne składniki mogą szkodzić wątrobie – należy unikać takich suplementów. Gdy w składzie nie ma żadnych wspomagaczy, możemy być pewni, że są bezpieczne dla wątroby. Jednak oddzielną kwestią jest dawkowanie suplementów, ponieważ nadmiar składników odżywczych, nawet pochodzenia naturalnego, może być szkodliwy dla zdrowia, w tym dla wątroby.

Suplementy diety wspomagające pracę wątroby

Warto wiedzieć, że na rynku nie brakuje suplementów, które wspomagają pracę wątroby, zarówno w formie tabletek, jak i syropów. Przyspieszają regenerację tego narządu i mają korzystny wpływ na organizm, co jest kolejnym argumentem na rzecz działania prozdrowotnego dla wątroby. Zawierają naturalne wyciągi roślinne i kompleksy witamin, poprawiających funkcjonowanie wątroby, czyli cholinę, witaminy z grupy B, L-asparaginian L-ornityny, wyciąg z korzenia cykorii, ekstrakt z ostropestu plamistego (Silybum marianum), fosfolipidy, wyciąg z liści karczocha (Cynara scolymus) czy kurkumy długiej (Curcuma longa). Należy jednak pamiętać, że nie tylko leki mogą obciążać pracę wątroby, ale również przetworzona żywność, tłuste pokarmy oraz alkohol. Dlatego w celu regeneracji wątroby warto z nich zrezygnować.